Završetak godišnjeg hodočašća u Svetištu drage Gospe Ilačke

Na prvu subotu, 7. listopada 2023., na spomendan Blažene Djevice Marije od Krunice, svečanom misom obilježen je završetak godišnjeg hodočašća u Svetištu drage Gospe Ilačke. Misno slavlje predvodio je fra Velimir Bagavac iz Župe sv. Stjepana prvomučenika, iz mjesta Čerin u Bosni i Hercegovini, koji je zajedno sa svojim župljanima i zborom hodočastio u Ilaču. U koncelebraciji je bio vlč. Željko Čabaj, župnik Župe sv. Mihaela arkanđela iz Drenja, također sa svojim župljanima.

Govoreći o spomendanu Blažene Djevice Marije od Krunice i prisjećajući se slika iz djetinjstva kako bake i djedovi mole krunicu fra Bagavac se zapitao: „Ima li danas u našim obiteljima molitve? Prebiru li se u našim obiteljima zrnca krunice? Imamo li vremena povući se u tišinu i razgovarati s Bogom kako što su to naši stari činili svakoga dana? Iako im život nije bio lagan i imali su puno više nego mi danas životnih poteškoća i izazova, uvijek su pronalazili vremena za Boga, za razgovor s Njime. Zato vas pozivam da se vratimo molitvi i da se vratimo krunici ako želimo da naše obitelji i naši brakovi ostanu zajedno. Ako želimo ostati povezani s Bogom i Gospom potrebna nam je molitva. Kao što bez hrane naše tijelo ne može živjeti i funkcionirati, tako isto naša nutrina, naša duša ne može živjeti bez Boga i molitve.“

Na kraju propovijedi fra Velimir je naglasio: „Neka nam Gospa u ovom svetištu isprosi od svoga Sina osobite milosti, neka nas i naše obitelji stavi pod svoj plašt i neka nas štiti od svih zala koje vrebaju u ovome svijetu i koje nas žele odvojiti od Isusa i od njegove Crkve. Neka nam pomogne da se vratimo nakon ovoga slavlja ispunjeni i ohrabreni u svoju životnu svakodnevnicu i učvršćeni u vjeri.“

Sve vjernike pozdravio je i domaći župnik i upravitelj svetišta vlč. Vedran Bilić, naglasivši da je svetište i dalje otvoreno za individualne i grupne posjete, pogotovo svake subote kada se održava cjelodnevno klanjanje u kapelici svetišta.

Jasmin Budinski

Podijeli

Menu

Župa Sv. Jakova, apostola | S. Radića 7, 32248 Ilača, telefon: 032/201-900, zupailaca@gmail.com