SVETKOVINA TIJELOVA U NAŠOJ ŽUPI

Svetkovinu Presvetog Tijela i Krvi Kristove – Tijelovo, svečano smo proslavili i u našoj Župi.

Promišljajući o svetkovini Tijelova župnik Bilić je u svojoj propovijedi naglasio: „Isus je nekoliko godina naviještao radosnu vijest spasenja, liječio bolesne, gladne nahranio, praštao grijehe, odnosno prošao je svijetom čineći dobro. Uz sva ta veilčnstvena djela vrhunac Njegova djela spasenja je upravo Njegova smrt i uskrsnuće. Po tome smo mi konačno spašeni. To se onda odražava u našem životu. Mi se trudimo vršiti zapovijedi, trudimo se u molitvi, praštanju i svakovrsnim dobrim djelima. Međutim, izvor i vrhunac našg kršćanskog života je upravo nedjeljnja misa u kojoj se za nas i među nama ostvaruje upravo to Kristovo djelo spasenja – Njegova smrt i uskrsnuće. Euharistija je izvorište svake milosti, svakoga sakramenta, a ujedno i vrhunac Božje ljubavi prema nama. Krist se za nas predaje, Njegova se krv za nas prolijeva, mi postajemo djeca Božja, dionici  Kristove božanske naravi, baštinici vječnoga života, ukučani Božji. Svemu tome je zalog Kristovo Vazmeno otajstvo Njegove smrti i uskrsnuća, a što se među nama ostvaruje u euharistiji. Zato je za nas vjernike temeljno nedjeljno euharistijsko slavlje, jer je nedjelja dan Kristova uskrsnuća, dan našega spasenja. To je osnovni bitni sadržaj Tijelova, današnje svetkovine. Zahvaljujemo Bogu za Njegovo spasenje u Kristu  Isusu i radujemo se što smo dionici toga spasenja“.

Zbog epidemioloških mjera misa je slavljena u svetištu Drage Gospe Ilačke, a nakon mise uslijedila je tijelovska procesija od svetišta do župne crkve.  Mješoviti župni zbor uveličao je svetkovinu Tijelova pjevajući za vrijeme mise i u procesiji. Molilo se kod  četiri sjenice koje su prekrasno uredile žene i djevojke, raspoređene po ulicama. U procesiji su sudjelovale  i djevojčice obučene u bijele haljinice i narodne nošnje sipajući putem latice cvijeća.

J. Budinski / K. Posavac

Podijeli

galerija slika

Menu

Župa Sv. Jakova, apostola | S. Radića 7, 32248 Ilača, telefon: 032/521-056, zupailaca@gmail.com