Svetkovina Presvetog Trojstva i podjela sakramenta potvrde u Ilači

Na svetkovinu Presvetog Trojstva, 30. svibnja, nadbiskupov delegat i ravnatelj nadbiskupijskog Caritasa prečasni Drago Tukara tijekom svečanog misnog slavlja u svetištu Drage Gospe ilačke podijelio je sakrament svete potvrde za 30 krizmenika ilačke Župe sv. Jakova, apostola.
Uoči svetkovine Presvetog trojstva i podjeljivanja sakramenta svete potvrde, u ilačkoj Župi je od 27.05. do 29.05. održana trodnevna duhovna obnova za sve krizmanike, roditelje, kumove i župljane, koju su predvodili različiti misnici.
Prije samog početka misnog slavlja prečasnog Tukaru pozdravio je i zaželio dobrodošlicu župnik vlč. Vedran Bilić, a u ime svih krizmanika pozdrave dobrodošlice je uputio Venio Kolarević. Dvoje krizmanika je uručilo prigodne darove krizmatelju.

„Danas Crkva slavi Presveto Trojstvo – tajnu naše vjere. Vjerujemo da je Bog jedan, a da su u njemu tri božanske osobe. Kada kažemo da je Bog trojedin, onda ispovijedamo da Bog nije osamljen, nego je u sebi zajedništvo Boga Oca koji nas ljubi, Sina koji nas spašava i Duha Svetoga koji nas posvećuje. Pred ovom
tajnom mi ljudi smo maleni, ne možemo je razumjeti i shvatiti, ali želimo osjetiti u ovom slavlju da nas Bog ljubi.“, istaknuo je na početku homilije preč. Tukara.
Govoreći o Duhu Svetome kao trećoj božanskoj osobi, između ostalog je naglasio: „U Psalmu kojega smo svi od srca pjevali čuli smo da je Duh Sveti onaj koji obnavlja lice zemlje. On je onaj koji neprestano prati, nadahnjuje, brani i vodi Crkvu u njezinom poslanju. Crkva nije samo izvanjska institucija, nego živi 
organizam kojega trajno obnavlja Duh Sveti. Njegovo je djelovanje najuočljivije u životu mnogih kršćanskih svetaca, mučenika i svjedoka vjere u svim vremenima
Crkve, a osobito u najvećim krizama koje su Crkvu pogađale kroz povijest. Crkva ne bi postojala da Duh Sveti ne djeluje.“
Obraćajući se krizmanicima na kraju svoje homilije, preč. Tukara ih je pozvao na zajedništvo koje se treba očitovai kroz više smjerova: zajedništvo obiteljskog života, zajedništvo u župnoj zajednici, a pogotovo da ostvare zajedništvo s trojedinim Bogom.

Na kraju misnog slavlja okupljenima se obratio župnik Bilić, zahvaljujući
se biskupovom delegatu, krizmanicima, roditeljima, kumovima, kao i svima koji
su na bilo koji način pridonijeli ovom svečanom danu. Slavlje je pjevanjem pratio mješoviti
pjevački zbor, uz orguljašku pratnju Franje i Ivane Moric.

K. Posavac/J. Budinski

Podijeli

galerija slika

Menu

Župa Sv. Jakova, apostola | S. Radića 7, 32248 Ilača, telefon: 032/521-056, zupailaca@gmail.com