Mala Gospa svečano proslavljena u Ilači

Blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije svečano je proslavljen u Ilači. Toga dana slavljene su dvije svete mise. Prijepodnevno svečano misno slavlje, predvodio je domaći sin i ovogodišnji zlatomisnik, vlč. Pavao Kolarević, svećenik u miru Đakovačko-osječke nadbiskupije. Uz zlatomisnika u koncelebraciji su bili upravitelj župe i Gospina svetišta u Ilači, vlč. Vedran Bilić, zatim još dvojica domaćih sinova, vlč. Zvonimir Martinović, župnik u Vukovaru 3 i vlč. Marko Peulić, također svećenik u miru, te fra Mijo Tikvić, župnik župe Vukovar 2.

Prije samog početka misnog slavlja vlč. Vedran, pozdravio je ponajprije sve hodočasnike dragoj Gospi Ilačkoj, a na poseban način pozdravio je predsjedatelja misnog slavlja, vlč. Pavu Kolarevića, kao i svu ostalu braću svećenike koncelebrante i ispovjednike. U uvodnom pozdravu zlatomisnik Kolarević se prisjetio svoje mlade mise: “Draga braćo i sestre, dragi svećenici, dragi Ilačani, dragi hodočasnici! Prije 50 godina na ovom istom mjestu, 15. srpnja, slavio sam mladu misu. Mladomisničko geslo bilo je Ti si jakost starih ljudi i veselje mladosti! To je bila i uzlazna pjesma koju je je pjevao mješoviti zbor. I danas smo uz zahvalu dragom Bogu došli k njegovom oltaru, ja da zahvalim za 50 godina služenja Đakovačko-osječkoj crkvi.”, rekao je između ostalog vlč. Kolarević. Zatim se prisjetio svog svećeničkog života: “Kroz svih 50 godina svećeništva susretao sam mnoge dobre i drage ljude koji su u mojem svećeničkom životu bili i poticaj i potpora, a dragi Bog me je kroz sve te godine hrabrio i svojim milostima krijepio da danas mogu reći: Ti si jakost starih ljudi i veselje mladosti!. Ovo veselje mladosti, želio bih da mladi čuju i u svom srcu prihvate te riječi da se i danas, sutra, netko od Ilačana, odluči za sveti svećenički poziv,” rekao je između ostalog u uvodu vlč. Kolarević.

Prigodnu homiliju uputio je vlč. Zvonimir koji je između ostaloga rekao: „Nismo mi ni svjesni da naš život u svojim teškim trenucima nije mučeništvo, nego samo prihvaćanje i proživljavanje nekih dana i okolnosti koje nismo birali. Planovi u svećeničkom životu zamijenjeni su pojmom pouzdanja. I Marija je planirala svoj život, ali onda je Bog došao u njezin život. I s pouzdanjem u Boga sve je konačno bilo dobro. Mi ljudi općenito jako volimo isplanirati život. I dane, i tjedne, i godine. Od jutra do noći, ali čim nešto izlazi izvan okvira naših planova, nije dobro. Mi planiramo život, ali nitko ne bira nevolje, poteškoće i bolesti. Nitko s tim ne planira. Pa kad nešto, konačno, nije onako kako bismo mi htjeli, odmah proglašavamo sebe mučenicima, Boga dalekim, a vjeru besmislenom. A baš je suprotno. Vjera daje sve odgovore, a iz vjere dolazi pouzdanje. To je Marijin životni put i svećenički životni put.

Nakon popričesne molitve mješoviti župni zbor iz Ilače uz orguljašku pratnju Ivane Moric zapjevao je svečani himan Tebe Boga hvalimo, nakon kojega se župni upravitelj još jednom zahvalio vlč. Pavi Kolareviću i čestitao mu zlatni jubilej. U ime svih Ilačana i Ilačanki dvoje zlatominikovih nećaka uručili su mu prigodne darove, sliku Uskrslog Gospodina i cvijeće.

Uz veliki broj Ilačana na zlatnoj misi su sudjelovali i brojni hodočasnici koji su došli Majci Božjoj Ilačkoj na njezin rođendan. Poslije podne je slavljena još jedna misa koju je predvodio vlč. Vedran Bilić.

K. Posavac

Podijeli

galerija slika

Menu

Župa Sv. Jakova, apostola | S. Radića 7, 32248 Ilača, telefon: 032/201-900, zupailaca@gmail.com