Kanonska vizitacija župe sv. Jakova, apostola - Ilača - 12.03.2020. godine

U četvrtak, 12. ožujka 2020. godine nadbiskup i metropolit mons. dr. Đuro Hranić u pratnji konvizitatora mons. Luke Marijanovića, kanonika i vlč. Domagoja Lackovića, tajnika nadbiskupskog Ordinarijata pohodili su našu župnu zajednicu u Ilači. Prema već predviđenom planu i programu vizitacije župnik vlč. Ivan Đakovac dočekao ih je te su posjetili župnu crkvu sv. Jakova, apostola gdje su imali prigodan molitveni pohod. Prvi posjet prema programu bio je OŠ Ilača-Banovci gdje se nadbiskup susreo s novoizabranom ravnateljicom gospođom Marijom Dević, vjeroučiteljem gospodinom Josipom Vukom te svim zaposlenicima škole i naravno s djecom koja su mu pripremila prigodan program. U svom obraćanju svima nadbiskup je istaknuo važnost truda i rada, zalaganja i prihvaćanja novih spoznaja u procesu učenja, ali i zahvalnost za izvrsnu suradnju između škole i župne zajednice. Potaknuo je djecu da razvijaju svoje talente kako bi u budućnosti bili što bolji svjedoci Isusa Krista. Nakon pohoda školi nadbiskup je u pratnji župnika i konvizitatora obišao sve crkvene objekte kako u župi tako i na svetištu Gospe Ilačke. U popodnevnim satima uslijedili su susreti s pojedinačnim odborima unutar Pastoralnog vijeća – odborom za naviještanje, odborom za liturgijski i molitveni život i odborom za karitativnu djelatnost. Nadbiskup je svakom odboru naglasio njihovu važnost i preuzimanje odgovornosti u životu i djelovanju jedne župne zajednice kako bi kao vjernici po krsnom pozivu ostvarivali svoje poslanje. Potom se nadbiskup u prisutnosti ekonomskog Vijeća osvrnuo na financijsko poslovanje župe unazad proteklih pet godina. Iznio je izvještaj koji je sastavio preč. Mato Gašparović, ravnatelj Ustanove za uzdržavanje klera naše nadbiskupije koji je svoju vizitaciju ilačke župe izvršio 21. veljače ove godine. Nadbiskup Đuro zahvalio se ekonomskom Vijeću i župniku za brigu o crkvenim objektima i na razboritom ulaganju predviđenih sredstava bilo za redoviti život, bilo za investicije. Pohvalio je zauzetost oko obnove župnoga dvora i samoga svetišta i potaknuo da se napredak može ostvariti samo u zdravoj i kvalitetnoj komunikaciji između župnika i župnih vijeća. Uz redovite članove Vijeća susretima su se priključili i pridruženi članovi molitvenih skupina, redari i suradnici oko organizacije života na svetištu Gospe Ilačke. Prije euharistijskog slavlja predviđen je bio susret s čitačima i ministrantima. Nadbiskup Đuro i jednoj i drugoj skupini obratio se riječima ohrabrenja da i dalje nastave svoju službu u župnoj zajednici kako bi liturgija i navještaj Božje riječi i ljepota euharistijskog zajedništva imali još veći odjek u životima vjernika. Središnji događaj bila je euharistija koja je bila predviđena u 18,00 sati. Euharistiji su prisustvovali svi ministranti, pjevači mješovitog i pučkog zbora kao i svi ostali vjernici. Nadbiskup se u homiliji osvrnuo na važnost bračnog i obiteljskog života i kako budućnost jedne župne zajednice isključivo ovisi o zdravim i plodnim kršćanskim obiteljima. Zahvalio se svim župnim suradnicima i istaknuo kako se zajedništvo bilo vjerničko ili euharistijsko može postići u iskrenom i predanom davanju sebe, svoga vremena i svjedočanstvom osobne vjere. Zahvalio se župniku vlč. Đakovcu na zauzetom i predanom radu u ovoj zajednici i ohrabrio ga da i dalje sa svojim vjernicima izgrađuje ovu župnu zajednicu. Na kraju euharistijskog slavlja župnik se zahvalio nadbiskupu Đuri, mons. Luki i tajniku na njihovom boravku u našoj župnoj zajednici, tom prigodom gospođe Renata Kuveždić i Branka Dević, članice župnog pastoralnog Vijeća, uručile su pripremljene prigodne poklone nadbiskupu Đuri i konvizitatoru mons. Luki. Iza euharistijskog slavlja uslijedio je i kratak susret s pjevačima mješovitog i pučkog zbora u pastoralnoj dvorani. Nadbiskup se zahvalio svim pjevačima od najstarijih do najmlađih. Prisjetio ih je na riječi sv. Augustina tko pjeva da dvostruko moli. Istaknuo je da shvaća i razumije koliko je potrebno odricanja za skladno i lijepo pjevanje u liturgijskom slavlju. Da je pjevanje itekako važno i u službi liturgije. Ohrabrio ih je da i dalje svoj talent razvijaju i svojim pjevanje veličaju Boga. 

Završetak pastirskog pohoda označio je razgovor sa župnikom i administracija župnih knjiga te potpisivanje zapisnika same vizitacije. Uz bratski pozdrav župnik se zahvalio nadbiskupu Đuri i njegovoj pratnji na njihovu dolasku i svim susretima kojima smo bili obogaćeni.

(Jasmin Budinski/Marija Dević)

galerija slika

Kanonska vizitacija župe sv. Jakova, apostola - Ilača - 12.03.2020. godine

Menu

Župa Sv. Jakova, apostola | S. Radića 7, 32248 Ilača, telefon: 032/521-056, zupailaca@gmail.com