Nadbiskup Hranić o novim preporukama HZJZ vezano uz vjerska okupljanja

Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić uputio je poruku svećenicima i vjernicima Đakovačko-osječke nadbiskupije u povodu preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za sprečavanje zaraze COVID-19 u crkvenim prostorima, vezano uz vjerska okupljanja.

Nadbiskup je na početku istaknuo: „Ponajprije treba zahvaliti svima koji vode brigu o našem zdravlju. Zahvaljujem kao biskup i vama, dragi svećenici i vama dragi vjernici Đakovačko-osječke nadbiskupije, što ste odgovorno prihvatili i pridržavali se Odredbi HBK od 19. ožujka 2020. Svojom disciplinom i žrtvom pokazali ste kao kršćani visoku svijest odgovornosti za opće dobro, a to je pripomoglo da pandemija ne zahvati veći postotak stanovništva Hrvatske. Radujemo se što sada možemo ubirati prve plodove discipline svih građana, pa tako i vas vjernika. Ove prve mjere popuštanja mjera prevencije budi nadu za postupnu normalizaciju liturgijskih i molitvenih okupljanja pa i pastoralno-katehetskog djelovanja.

No, zbog opreza i zaštite zdravlja naših bližnjih i sviju nas, kako bi se smanjila opasnost od zaraze, mi, biskupi potičemo sve vas, draga braćo svećenici, i sve vas, dragi vjernici, da se i dalje nastavite pridržavati najnovijih preporuka Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, posebno onih koje se odnose na crkvene prostore i vjerska okupljanja. Riječ je o stručnom mišljenju i preporukama, koje od svih nas traže da ih shvatimo ozbiljno, da ih poštujemo te da ih se savjesno pridržavamo.“

Preporuke HZJZ, koje mi prihvaćamo naglašavaju:

1. Fizičko distanciranje

– Potrebno je poštovati udaljenost između vjernika u crkvi od najmanje dva metra. To vrijedi i za udaljenost prilikom ulaza, izlaza, odlaska na pričest i neovisno o tome da li se u crkvi sjedi ili stoji. Nije određen broj koliko vjernika može ući u crkvu. Taj broj ovisi o veličini svake pojedine crkve. Župnike zato molimo da analiziraju koliko vjernika može ući u crkvu. Bilo bi dobro čak i označiti sjedeća i stajaća mjesta po crkvi. Netko od župnih suradnika mora biti na ulazu u crkvu koji će, kad u crkvu uđe broj vjernika kojega crkva može primiti poštujući distancu od 2 m, ostale vjernike zamoliti da ostanu ispred ili oko crkve. 

Župnike zato molimo da što prije osiguraju barem privremeno ozvučenje prostora oko i ispred crkve kako bi vjernici koji ostanu vani mogli pratiti euharistijsko slavlje. A najbolje je, i potičemo sve one župe kojima je to moguće ostvariti, da koriste mogućnost euharistijskog slavlja na otvorenom prostoru. Sve vjernike molimo da budu razumni i da poštuju upute župnih suradnika, da sami vode računa o distanci od 2 m, da oni koji dođu prije i budu zamoljeni da zauzmu mjesto koje je u crkvi najdalje od ulaza te da nikako ne prave „čep“ na ulazu u crkvu.

Svim vjernicima preporučujemo da u crkvi koriste masku za lice, koju će ukloniti samo na trenutak pristupajući sv. pričesti. Svećenike i djelitelje pričesti molimo da nakon što se pričeste stave masku na lice, dezinficiraju ruke te tada pristupe podjeli sv. pričesti. Jednako tako molimo i skupljače milostinje i druge župne suradnike koji se eventualno radi nekog razloga kreću među vjernicima po crkvi, da to čine s maskom na licu.

2. Pojačana higijena prostora

– Župnike, sakristane, zvonare i druge župne suradnike molimo da poštuju mjere obaveznog prozračivanja prostora po pola sata prije i poslije sv. mise; te o dezinfekciji čitavog prostora, a posebno ručki, rukohvata, prekidača i sl. predmeta koje dotiče veći broj ljudi. Na ulazu u crkve treba postaviti sredstvo za dezinfekciju ruku.

3. I dalje na snazi ostaju specifične mjere o uklanjanju blagoslovljene vode na ulazu u crkvu, o primanju sv. pričesti isključivo na ruke te izostanku geste mira.

4. Svim se vjernicima preporučuje da kod kuće izmjere tjelesnu temperaturu te da ne idu na euharistijsko slavlje ukoliko imaju temperaturu veću od 37,2˚ C, ukoliko kašlju, kišu, otežano dišu.

Nadbiskup je rekao kako je novost što su novim mjerama dopuštena vjenčanja, krštenja i drugi sakramenti, pri čemu se trebaju poštovati upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Spomenuo je i župnu katehezu, rekavši kako će se ona nastaviti na način kao do sada, putem elektroničkih medija. Svjestan da će mnogi postavljati pitanja o sv. pričestima i krizmama, nadbiskup je istaknuo kako je do daljnjega sve odgođeno. Čim to bude moguće, svećenicima će biti poslan novi raspored krizmi. Ovom prigodom, nadbiskup je uputio molbu svim vjernicima i roditeljima da ne vrše pritisak na svećenike i požuruju ih da odrede datume pričesti ili krizmi, jer je nužno ponajprije biti razborit, s obzirom da nije poznato kako će se razvijati situacija s pandemijom te je dodao kako je moguće da dio krizmi bude krajem lipnja ili početkom srpnja, a vrlo lijepo razdoblje za slavljenje krizmi i pričesti je jesensko razdoblje. Tiskovni ured

Menu

Župa Sv. Jakova, apostola | S. Radića 7, 32248 Ilača, telefon: 032/521-056, zupailaca@gmail.com